Korzystając ze świątecznego, słonecznego dnia , rekonstruktorzy z Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II batalionu 18 pułku piechoty,w której działa kilku członków Grupy Realizacyjnej Tasmanian Tiger ponownie zebrali swoje siły aby uporządkować cmentarz wojenny. Tym razem celem akcji porządkowej stała się mogiła zbiorowa z okresu pierwszej wojny światowej w Uderzu k Iłowa. Pochowano na nim zarówno żołnierzy armii niemieckiej jak i rosyjskich poległych w walkach w Uderzu i Oborach ,w dniach 13-17 grudnia 1914 r, pod koniec operacji łódzkiej. Walki o las Obory, trwały kilka dni i w ich efekcie życie straciło kilkuset żołnierzy obu stron. Po wycofaniu się Rosjan na linie Budy Stare- Arciechów , rozpoczęło się grzebanie zabitych . Żołnierze cesarza i cara zostali wtedy wspólnie pochowani, w zbiorowej mogile na skraju lasu w Uderzu.
Wedle instrukcji woskowej uformowano 3 piętrowy kopiec na bazie prostokąta, tworząc na powstałych tarasach kwatery dla szeregowców, podoficerów i oficerów.
Po ustaniu działań wojennych w tym rejonie, na mogiłach ułożono betonowe płyty epitafijne z odciśniętymi nazwiskami poległych.
Cmentarz był bardzo zaniedbany, ostatnie prace porządkowe prowadzili tutaj w 1998 r., harcerze z 24 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej im. T. Zawadzkiego „Zośki” z KH Sochaczew.
W trakcie dzisiejszej akcji oczyszczono teren z zalegających go gałęzi i liści, wycięto porastające go krzaki jeżyn. Podczas porządków odsłonięto, wykopując spod ziemi 109 tablic epitafijnych- niestety żadna z nich nie jest kompletnie czytelna. Z niektórych po szczegółowych oględzinach można odczytać tylko pewne elementy : są to imiona : „Otto” , „Fritz”, na innej oddział „IR 48” , na jeszcze innych data śmierci „12/ 14”.
W akcji wzięło udział 14 osób, a same prace trwały 6 godzin. Autor: Jakub Wojewoda




